Springsteen-biograaf, muziekcriticus en oprichter van E Street Radio Dave Marsh is vrijdag overleden. De allereerste biografie over Springsteen is van zijn hand: Born to Run: The Bruce Springsteen Story, uitgegeven in 1979. Later verscheen Glory Days: Bruce Springsteen in the 1980’s en nog later voegde hij ze samen tot Two Hearts: The Definitive Biography 1972-2003.
Springsteen reageerde via zijn website(opens in new tab) en social media(opens in new tab) op het overlijden van Marsh: “Hier op E Street zijn we diep bedroefd door het verlies van de onvervangbare Dave Marsh. Mijn goede vriend Dave, met zijn typische Detroitse attitude, was een echte rock-‘n-roll-veteraan. Hij was bezield, intelligent, oprecht, eigenzinnig, bot en vaak fantastisch argumentatief. Het was geweldig om Jon Landau en Dave elkaar te zien uitdagen over een of ander obscuur muziekstuk.

“Hij schreef het eerste boek over mij, Born To Run, en Dave stond altijd achter me. Hij geloofde heilig in wat ik probeerde te bereiken en zijn levenslange steun betekende de wereld voor me. Meer dan wat ook bewonderde ik Dave als een man met geweten en toewijding. Hij leefde naar en hield vast aan zijn waarden, wat er ook gebeurde. Waar hij ook is, ik hoop dat hij iets ontvangt van de genade, het geluk en de beloning die hij in mijn leven heeft gebracht. God zegene je, Dave.”
Marsh was redacteur van Creem en Rolling Stone, waarin hij geregeld over Springsteen publiceerde. En hij was in 1974 de hoofdredacteur van The Real Paper toen hij journalist Jon Landau op pad stuurde met de opdracht om Springsteens concert in het Harvard Square Theater in Cambridge, Massachusetts te recenseren. In zijn recensie schreef Landau de befaamde zin “I saw rock and roll future and its name is Bruce Springsteen.”
Marsh was getrouwd met Barbara Carr, die jarenlang als partner van Jon Landau Springsteens management op zich nam. Na het overlijden van Barbara Carrs dochter uit een eerdere relatie, Kristen Ann, in 1993 op 21-jarige leeftijd aan sarcoom, een zeldzame vorm van kanker, richtten Marsh en zijn vrouw het Kristen Ann Carr Fonds op, met als doel onderzoek naar sarcoom te bevorderen. Marsh was al geruime tijd ziek en werd 76 jaar oud.

Update 21-8: Woensdag 19 augustus zond E Street Radio een memorial uit waarin radiomaker Jim Rotolo herinneringen ophaalde met mensen die met Dave Marsh gewerkt hebben. Springsteen belde en vertelde dat hij Dave Marsh voor het eerst ontmoette op 10 april 1974 buiten bij Charlie’s Place in Cambridge, Massachusetts, waar hij met de E Street zou optreden. Er hing een recensie van The Wild, the Innocent and the E Street Shuffle uit The Real Paper aan een raam die Bruce aan het lezen was toen Jon Landau (de schrijver van de recensie, en Dave Marsh, de hoofdredacteur van het blad) langsliepen. Dit was de eerste ontmoeting van Bruce met het duo, en het begin van een lange relatie, zoals Bruce het noemde.
Bruce sprak over de biografie Born to Run – “Ik vond het wonderlijk dat het bestond” – en zei dat hij het nooit in één keer van begin tot eind kon lezen, omdat hij te zelfbewust was van wat er beschreven werd. Bruce zei dat het een privilege en een eer was dat Dave Marsh aan zijn kant had staan: “Met de uitzondering van Jon Landau was Dave Marsh mijn beste vriend in de muziekbusiness. In mijn hoofd waren ze een team en dat bleven ze voor het grootste deel van mijn werkend leven, totdat Dave ziek werd.” Springsteen bedankte Dave en zijn vrouw Barbara Carr, dat zij “hun leven in dienst van hem hebben gesteld, dat is meer dan wat je van iemand kunt vragen.”
In het programma kwamen ook E Streeters en Jon Landau aan het woord. Max Weinberg zei dat Dave Marsh hem advies had gegeven over de inleiding van zijn boek The Big Beat. Little Steven prees Marsh dat hij Southside Johnny and the Asbury Jukes, aan het begin van hun carrière, aandacht gaf in Rolling Stone. Nils Lofgren sprak over de persoonlijke vriendschap die hij en zijn vrouw Amy hebben met Dave Marsh en Barbara Carr. En Jon Landau, die emotioneel werd tijdens het gesprek, las een In Memoriam(opens in new tab) voor dat daarna ook op Springsteens social media werd gepost
Jim Marchese overleden

Vorige maand overleed fotograaf Jim Marchese op 75-jarige leeftijd. Hij fotografeerde Springsteen begin jaren 80 vaak en was als tourfotograaf met Bruce en de E Street Band naar Europa(opens in new tab) gekomen. Hij maakte onder andere foto’s van Springsteen aan de wandel in Amsterdam. Ook op Marcheses overlijden reageerde Springsteen op zijn website(opens in new tab):
“Jim Marchese, de geweldige fotograaf die met de E Street Band meereisde tijdens de River Tour door Europa in 1980 [sic., de Europese tour was in 1981, red.], is overleden. Hij was een goedhartige, toegewijde professional die fantastische foto’s van de band maakte, zowel op als buiten het podium, en hij maakte de tournee heel persoonlijk voor onze fans. Het is een grote troost voor mij en de band om 45 jaar later zijn foto’s van de band, vrienden en familie te hebben. We waren op onze eerste grote Europese tournee en hij documenteerde elk moment van onze nervositeit, feestvreugde en triomf. Hij legde de band op zijn best vast en wat later een van de meest toegewijde fanschare ter wereld zou worden. God zegene je, Jim. We houden van je en moge je gave voor prachtige foto’s voortleven. Met liefde, Bruce”

