Muziekblad Oor brengt eind oktober het boek Bruce Springsteen in Oor – In de ban van The Boss uit. Het boek bevat alles wat er de afgelopen 50 jaar over Springsteen in het muziektijdschrift is verschenen. Samensteller Tom Engelshoven, die Springsteen in 1998 voor het eerst interviewde en veel over hem schreef, heeft er nieuwe artikelen aan toegevoegd. Be True mag nieuwsbrieflezers een flinke korting geven op de aanschafprijs.
In het persbericht schrijft Oor over Bruce Springsteen in Oor – In de ban van The Boss – 50 jaar Springsteen door de ogen van OOR:
“50 jaar geleden, 23 november 1975. Die dag, exact een halve eeuw geleden, werd er rock & roll-geschiedenis geschreven in ons land. Die dag wervelden Bruce Springsteen en zijn E Street Band over het podium van de Amsterdamse RAI. Zij die erbij waren weten het zeker: zoiets hadden ze nog nooit gezien! Tom Engelshoven, 17 jaar jong en onwetend van alles wat nog komen zou, was een van de gelukkigen. Hij bleef Bruce zijn hele leven volgen. Eerst als fan, later als muziekjournalist en redacteur van OOR, altijd als liefhebber. Tot het punt dat hij zelf in gesprek raakt met The Boss. Hij beschrijft onze (en tevens zijn eigen) geschiedenis met het fenomeen: Bruce In OOR.”
Sociaal voelende rocker
Vervolg persbericht: “Niet het zoveelste Springsteen-boek, niet wéér een doorsnee geschiedschrijving, daar zijn er al genoeg van. Dit boek gaat vooral ook over iets anders: hoe (…) OOR Bruce Springsteen signaleerde, ontdekte, op waarde schatte, beoordeelde, in de armen sloot, koesterde, fotografeerde, interpreteerde en kritisch maar ook trouw volgde. Een halve eeuw lang. En daarmee grotendeels aan de basis stond van hoe we hier in Nederland tegen Bruce zouden gaan aankijken. Als een druistige, romantische, onvermoeibare marathonman. Sociaal voelende rocker met een roeping. Als de nooit versagende prijsvechter met z’n inhoud en charme, die we allemaal willen zijn. De onverzettelijke muziekster. De man wiens leven een film verdient (en kreeg). Hij die opstond tegen Trump. Bruce, onze Bruce.”
Aan het 432 pagina’s tellende boek werkten journalisten en oud-Oor-hoofdredacteuren Jan-Maarten de Winter en Constant Meijers mee. De foto’s zijn van Anton Corbijn, Gijsbert Hanekroot, Kees Tabak, Roy Tee, Rob Verhorst, Paul Bergen en (nooit eerder gepubliceerde foto’s van) Kees de Jong (uit 1975).
Inhoud ‘Bruce Springsteen in Oor’
Be True mocht de pdf van het boek al inzien. Het doet qua vormgeving van de lopende tekst (lettertypes broodtekst) en tekstkolommen (gescheiden door dunne lijntjes) denken aan Be True’s boek Springsteen in Nederland – 1975-2020, dat wordt geciteerd en in de bronvermelding staat. Hieraan lijkt ook inspiratie ontleend. Zo interviewt Engelshoven net als Be True Constant Meijers, (andere) Sony-medewerkers en anderen die Springsteen (beroepsmatig) ontmoetten. Omdat Oor lang niet van alle concerten recensies publiceerde, kun je als fan het gevoel hebben dat er nogal wat belangrijke Springsteen-momenten ontbreken. Zo wordt er in woord en beeld nauwelijks melding gemaakt van Springsteens optreden in Carré in 1996 en concertverslagen van na 2000 worden summier weergegeven. Maar dat is inherent aan het concept en na 2000 kreeg Springsteen sowieso minder aandacht in Oor. Bovendien: aangezien de meeste fans door hun leeftijd de Oor-edities van de jaren zeventig en soms ook jaren tachtig misten, is het mooi om die nu toch nog te kunnen lezen en mooi verpakt te bewaren.
Foutjes
Verder had het boek betere eindredactie verdiend. Er staan foutjes in als dat het Gelredome in Nijmegen zou liggen. Daarnaast wordt de auteur van de biografie Bruce een keer Martin Ames Carlin genoemd, terwijl zijn naam op andere plekken wel goed staat (Peter Ames Carlin). Ook is te lezen dat Springsteens concert in Amsterdam AFAS Live (dat toen nog Heineken Music Hall heette) ná in plaats van vóór de show in Rotterdam Ahoy in 2006 plaatsvond. De uitstapjes naar artiesten als Elliott Smith, Willy DeVille en Meatloaf die slechts een kleine link met Springsteen hebben, lijken voor de specifiek in Bruce geïnteresseerde fan boekvulling.
Waardevolle toevoegingen
Mooi (hoewel soms onscherp) zijn de foto’s van Kees de Jong van Springsteens eerste voetstappen op Nederlandse bodem (op Schiphol die Be True net te laat op het spoor kwam voor het boek Springsteen in Nederland). Ook mooi is dat Engelshoven alle oude publicaties aan elkaar schrijft en een aantal leuke nieuwe artikelen heeft toegevoegd, waaronder ‘De levenslessen van Bruce’ en ‘De muzen van Bruce’. Dit laatste artikel beschrijft een groot deel van Springsteens exen, een beetje op het randje van de kwestie ‘journalistiek of privé?’, want niet van allemaal is bekend of ze ook een muze voor zijn songteksten waren. En waren Springsteens zus (‘The River’), zijn vader (‘My Father’s House’, ‘Independence Day’, ‘Adam Raised a Cain’) en zijn moeder (‘The Wish’) niet ook muzen? Zij blijven in dit hoofdstuk achterwege. Ook vreemd is dat Springsteens langste relatie, die met Patti, veel minder tekst krijgt dan die met sommige ex-vriendinnen. En bijvoorbeeld de nummers ‘Red Headed Woman’, ‘Book of Dreams’ en ‘If I Should Fall Behind’ blijven in deze context onbenoemd. Niettemin is Bruce Springsteen in Oor een monumentaal boek dat je als fan beslist in je boekenkast wilt hebben staan.
Korting voor Be True-leden
Be True mag leden een korting op de prijs van het boek aanbieden. In plaats van € 49,95 euro betalen zij € 44,95 (Oor-abonnees betalen tot eind oktober € 39.95). Nieuwsbrief-abonnees ontvangen hier vanavond of morgen bericht over. Nog geen Be True-nieuwsbrieflid? Meld je nu aan. Het boek is uitsluitend via de shop van Oor te bestellen.

